Koncert muzyczny „Poznajemy wiolonczelę

24.05.2019 -Koncert muzyczny "Poznajemy instrumenty" tym razem poprowadził pan Michał Mroziński, który wierszem "Wywiad z wiolonczelą" przedstawił nowy instrument. Na wstępie wraz z panem Jakubem Nowakiem zagrali dzieciom utwór Johannesa Brahmsa pt. "Kołysanka", który dzieci znały z poobiedniej relaksacji. Pan Michał zwrócił uwagę dzieci, że na wiolonczeli grano za pierwszym razem szarpiąc palcem struny, a za drugim, pociągając po strunach smyczkiem. Podkreślił także, iż na wiolonczeli można grać zarówno cicho, jak i głośno. Przez swój piękny, opływowy kształt i "zgrabną nóżkę" wiolonczela nazywana jest modelką. Pan Michał zwrócił także uwagę, że muzycy malują świat nutami tak, jak malarze farbami czy pisarze słowami. Suita "Peer Gynt" Edwarda Griega pt. "Poranek" namalowała dzieciom obraz budzącej się wiosną przyrody. Ciekawostką okazała się opowieść o tym, że 100 lat temu kobiety nie mogły grać na wiolonczeli z powodu długich sukien. Wymyśliły więc inny sposób, by nie rozkładać kolan podczas gry na instrumencie. W dzisiejszych czasach kobiety mogą nosić spodnie i grać na ulubionej wiolonczeli swobodnie. Chodzą słuchy, że nawet król Prus tak ukochał ten instrument, że chciał się na nim nauczyć grać i specjalnie z tej okazji Luigi Boccherini napisał dla niego piękny "Menuet", który dzieci wysłuchały z zapartym tchem, przenosząc się w wyobraźni do sal pałacowych. Koncert pan Michał urozmaicił ilustracjami z książki o budowie instrumentów, a dzieci poznały nowy zawód, który towarzyszy muzykom: "lutnik" oraz przypomniały sobie także z czego zbudowany jest smyczek. Pan Michał porównał także wiolonczelę do pięknego ptaka, tj. łabędzia i z tego powodu dzieci i Julia z Żabek przypomniały sobie losy bajkowego "Brzydkiego kaczątka". Wychowawczo pan Michał zaznaczył, że nie można traktować innych gorzej od siebie i śmiać się tylko dlatego, że ktoś wygląda inaczej. Dzieci z radością wysłuchały utworu C. Saint-Saensa Karnawał Zwierząt "Łabędź" i na koniec poznały starszego brata wiolonczeli-kontrabas oraz młodsze rodzeństwo-altówkę i skrzypce. Pan Michał zaprosił na następny koncert pt. "Tańczący jazz" , który ma odbyć się 14 czerwca.