"Zdrowo jem, więcej wiem!"- projekt

Dzieci z grupy „Żabek” przystąpiły do realizacji projektu edukacyjnego: „Zdrowo jem, więcej wiem !” realizowanym przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Projekt ten, honorowym patronatem objęła Pierwsza Dama, Agata Kornahauser-Duda. Głównym celem programu jest  wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej.

„Zdrowo jem, więcej wiem!” - Smacznie – Zdrowo – Kolorowo

Podczas pierwszych zajęć pt. Smacznie – zdrowo – kolorowo dzieci wzięły udział w konkursach: smaku „Czy wiesz, co jesz?” oraz dotyku „Czy wiesz, co to jest”. Rozpoznawały owoce i warzywa za pomocą zmysłu wzroku, dotyku oraz smaku. Prowadziliśmy rozmowy na temat grup kolorystycznych warzyw i owoców, dzieci podzieliły je na 5 zbiorów. „ Żabki” poznały wybrane witaminy oraz jaki mają wpływ na organizm człowieka. Oprócz dobrej zabawy dowiedzieliśmy się wielu cennych informacji m.in.: dlaczego warzywa i owoce są zdrowe, co zawierają i jaki mają wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Piosenka „Witaminki”, którą dzieci dobrze znają, posłużyła do śpiewania i wesołej zabawy ruchowej. Na koniec dzieci wypiły zdrowy koktajl owocowy przygotowany przez panie kucharki. Zajęcia uświadomiły dzieciom, że owoce i warzywa mają dużą wartość odżywczą, a ich obecność w codziennej diecie jest niezbędna. Uśmiechy na twarzach mówiły same za siebie – To był smacznie owocowo- warzywny dzień.

„Zdrowo jem, więcej wiem!" – Woda na zdrowie

W ramach realizacji projektu „Zdrowo jem, więcej wiem” zostały przeprowadzone zajęcia dotyczące właściwości wody i jej wpływu na nasze zdrowie. Głównym ich celem było uświadomienie dzieciom roli wody w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka oraz jej znaczenia w życiu roślin i zwierząt a także kształtowanie nawyku picia tego drogocennego płynu. Wprowadzeniem do zajęć było rozwiązanie zagadki o wodzie. Następnie dzieci w formie burzy mózgów kończyli zdanie „Woda kojarzy mi się z …” Dowiedziały się, że można ją znaleźć w owocach, warzywach i jest bardzo ważna dla naszego organizmu. Starszaki  z zainteresowaniem obejrzały doświadczenie, które pozwoliło sprawdzić, w jakich organizmach możemy znaleźć wodę. Wysłuchały opowiadania „Choroba żaby Matyldy” i dowiedziały się, że trzeba dbać o czystość naszych wód, bo to dom dla wielu organizmów.  Zrozumiały, jak ważna jest woda w prawidłowym funkcjonowaniu człowieka i obiecały, że będą ograniczać słodzone napoje, a będą wybierać te zdrowe.

„Zdrowo jem, więcej wiem!" - zaprojektu Wodolubka

W połowie kwietnia starszaki przystąpili do realizacji czwartego zadnia z projektu, które miało na celu zaprojektowanie WODOLUBKA - postaci która dba o swoje zdrowie i wodę pije co dnia. Dzieci pracowały  w drużynach. Każdy zespół wykonał wspólnego Wodolubka, wykazując się przy tym bardzo dobrą współpracą. Przedszkolaki  wykonały przepiękne prace, w których widać dużą pomysłowością. Podsumowaniem pracy dzieci była prezentacja i opisanie Wodolubka przez każdą drużynę. W drodze głosowania zwycięskim Wodolubkiem okazała się praca drużyny nr III

„Zdrowo jem, więcej wiem!" – piknik witaminek

Starszaki zrealizowały kolejny etap projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”. Dzieci promowały młodszej grupie swoją wiedzę na temat owoców i warzyw. Zaprosiły Panią Anię i  „Biedroneczki” na spotkanie pt. „Piknik witaminek”. Wszystkie dzieci wcieliły się w postacie witaminek . Dzieci były ubrane w kolorowe stroje oraz na głowie miały opaski z warzywami i owocami. Wszyscy wspólnie wierszykiem przywitali gości i powiedzieli o ważności warzyw i owoców dla naszego zdrowia. Głównymi bohaterami spotkania były witaminy: A, B, C, D i E.  Każda Witaminka wierszykiem opowiedziała o  swoich zaletach i wpływie na zdrowie człowieka. Całość spotkania była urozmaicona piosenkami. Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem utworu „Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki”. Dzieci otrzymały kolorowe tace z warzywami i owocami w ramach promocji spożywania zdrowych witamin. Dzięki czemu przedszkolaki mogły nie tylko usłyszeć, ale i poczuć smak i wartość odżywczą owoców i warzyw.