Z cyklu "Łaskie spotkania" - zwiedzamy zabytki
Historia naszego miasta zawsze ciekawiła przedszkolaków. Szczególną okazją do zwiedzania naszego grodu jest 600- lecie nadania praw Łaskowi. W swoich przedszkolnych wędrówkach dzieci poznały już wiele ciekawych miejsc. 13.04.2022r. Starszaki poznały kościół św. Ducha w Łasku - zabytkową świątynię wzniesioną w stylu barokowym z drzewa modrzewiowego z 1666 r. Przed wejściem do świątyni, pani Dyrektor zwróciła dzieciom uwagę na symbol jakim oznacza się zabytki. Pani Anna Kuźnik, która opiekuje się kościołem pokazała dzieciom przepiękną chrzcielnicę, ołtarz zdobiony muszelkami, małe organy i wiele elementów wyposażenia kościoła. Przedszkolaki dowiedziały się, że ozdoby z muszli zostały podarowane przez Zofię Wehr – dziedziczkę z pobliskiego Karszewa. Starszaki odczytały napis: BÓG, HONOR I OJCZYZNA na symbolach narodowych. Chłopców zaciekawiły umieszczone skrzydła husarskie oraz szabla. Dziękujemy proboszczowi Parafii Wojskowej p.w. św. Ducha ks. Markowi Bolanowskiemu i pani Annie Kuźnik za przybliżenie historii świątyni.
Dalszą wędrówką był spacer po zabytkowym Parku Miejskim im. Rodu Łaskich z połowy XVIII w. Tu prawdopodobnie znajdowała się pierwsza siedziba właściciela Łasku, o czym dzieci mogły dowiedzieć się z napisu na pozostałym w parku obelisku. Ostatni właściciele tego miejsca, rodzina Szweycerów przeniosła swą siedzibę do pobliskiego dworu w Ostrowie.
Obecnie park tworzy około 50 gatunków drzew oraz krzewów. Spacer po parku był okazją do rozpoznawania drzew, spotkania z wiewiórkami, które dzieci bacznie obserwowały. Na moście „Misiaczki” mogły przekonać się „Co wyrabia rzeczka Grabia?". Przedszkolaki zakończyły wycieczkę na parkowym placu zabaw.