Projekt "Witaminki"

Grupa „Krasnoludków” bierze w tym roku szkolnym  udział w projekcie edukacyjnym „Witaminki”. W ramach realizacji projektu będziemy podejmować różnorodne aktywności promujące zdrowe nawyki żywieniowe. Chcemy kształtować u dzieci już od najmłodszych lat kulturę spożywania zdrowych posiłków, w których będą królowały warzywa. W każdym miesiącu dzieci będą poznawały warzywnego bohatera, który zaproponuje warzywne wyzwania. Pierwszym bohaterem  tego projektu był pomidor. Dzieci podczas zajęć mogły spróbować pomidora pod różną postacią. Dowiedziały się także, że pomidory można uprawiać w gruncie a także w szklarni. Na koniec zajęć dzieci wykonały swoje pomidory z papierowych talerzyków. Była super zabawa. Serdecznie zachęcamy rodziców do zaangażowania w projekt, ponieważ to przede wszystkim oni powinni dbać o zbilansowaną dietę swoich dzieci i kształtować zdrowe nawyki żywieniowe już od najmłodszych lat.

W piątek 3 listopada maluszki podjęły kolejne witaminowe wyzwanie.Tym razem dzieci poznały bardzo zdrowe warzywo jakim jest dynia. Największe zainteresowanie wzbudziło wnętrze dorodnego warzywa. Dzieci określały zapach i konsystencję miąższu, oceniały grubość skórki dyni, spróbowały dyniowych pestek i dżemu z dyni .Następnie dzieci przeliczały i klasyfikowały dynie wg wielkości, dzieląc je na duże, średni i małe. Wysłuchały również krótkiej rymowanki "Siedem dyń", układając obrazki w odpowiedniej kolejności. Nie zabrakło również zabaw ruchowych i tanecznych z dyniami.  Na zakończenie pracowite Krasnoludki wykonały balonowe dynie. Dziękujemy rodzicom za dostarczenie dyń na zjecie.

12.01.2024 r. - Podczas „Cebulowego wyzwania” warzywnym bohaterem była cebula Celina. Krasnoludki poznały różne rodzaje cebuli, jej wygląd oraz walory smakowe i zapachowe. Dzieliły się własnymi spostrzeżeniami i doświadczeniami w jej spożywaniu. Pani Agnieszka zwróciła uwagę dzieci na wiele warstw w budowie cebuli i wyjaśniła znaczenie zwrotu „ubrać się na cebulkę”. Chętne dzieci mogły spróbować jak smakuje cebula oraz szczypiorek. Wspólnie z panią Agnieszką dzieci przygotowały  bardzo zdrowy syrop z cebuli. Zgodnie z przepisem słoiczek z pokrojoną i zasypaną cukrem cebulą odstawiliśmy na parapet (na weekend). Aby wyhodować własny szczypiorek postawiliśmy cebulę w słoiczku z wodą  i odstawiliśmy obok syropu. Będziemy prowadzić obserwacje. Cebula ze szczypiorkiem była również tematem prostej pracy plastycznej. Dzieci wyrabiały zręczność paluszków skręcając i przyklejając „szczypiorek” z bibuły. Na koniec dzieci bawiły się w bardzo lubianą zabawę ruchową ze śpiewem – oczywiście „Cebulkę”.

W poniedziałek najodważniejsze Krasnoludki próbowały jak smakuje nasz syrop z cebuli. Był pyszny, słodziutki i lepszy niż ten z apteki.

W poniedziałkowe popołudnie 15.04.2024 r. Krasnoludki zrealizowały kolejne zadanie w ramach projektu edukacyjnego „Witaminki” . Rozmawialiśmy o tym,  jak wygląda burak czerwony, jak rośnie, z jakich części składa się oraz oglądaliśmy różne odmiany buraków. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób i z jakich buraków powstaje cukier. Obejrzały prezentację „ Jak powstaje cukier’. Następnie dzieci porównywały wielkość, kształt przyniesionych buraków i dowiedziały się dlaczego warto jeść buraki. Krasnoludki wykonały pracę plastyczną, malowały buraka… burakiem.  Podczas zajęć nie zabrakło również aktywności ruchowej. Były to: zabawy kołowe „Cebulka i burak”, „ Buraczane miny”, masażyk w parach „ Pan buraczek”. Buraki okazały się nie tylko zdrowym , ale również bardzo smacznym i kreatywnym warzywem.