Dzień Przedszkolaka
20.09.2021 r. – Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka, świętowany dziś w naszym przedszkolu, ma stosunkowo niedługą historię. W 2009 roku pojawił się pomysł Anny Nogackiej, dyrektorki Przedszkola Miejskiego nr 39 w Łodzi, który zakładał, aby każdego roku, przedszkolaki miały swoje wspólne święto – Dzień Przedszkolaka. Została ustalona data na dzień 20 września (był rok 2010) – kiedy to odbyły się główne uroczystości pierwszego łódzkiego Dnia Przedszkolaka. Spełniło się marzenie autorów projektu, aby co roku świętować Dzień Przedszkolaka w całej Polsce – stało się to z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (13.09.2013 r.) – dla popularyzacji wychowania przedszkolnego i wzrostu jego znaczenia w świadomości społecznej.
Nasze przedszkole, dokładnie 20 września włączyło się w ogólnopolskie obchody Dnia Przedszkolaka. Wszystkie grupy wiekowe spotkały się aby w radosnej atmosferze wziąć udział w zabawach integracyjnych i konkursach. Przedszkolaki wykazały się wiedzą na temat swojego przedszkola i znajomością przedszkolnego hymnu. Przedstawiciele poszczególnych grup, przy głośnym dopingu kolegów, uczestniczyli w wesołych konkurencjach. Mogli się wykazać zręcznością, znajomością owoców, umiejętnością segregowania a także picia przez słomkę na czas. Starsze dzieci udowodniły, że potrafią rysować nawet z zawiązanymi oczami i po mistrzowsku celować do kosza. Najmłodsze bąble pokazały jak przy wtórze piosenki podróżować „pociągiem”. Dzieci wykonywały ćwiczenia i bawiły się przy muzyce a także wykazały się zręcznością potrzebną nie tylko dyżurnym w noszeniu talerzyków. Uczestnicy konkursów za odwagę i umiejętności byli nagradzani przez Panią dyrektor cukierkami a na zakończenie wszystkie przedszkolaki otrzymały wafelki. Od wychowawców dzieci dostały pamiątkowe odznaki i medale Dnia Przedszkolaka.
Atrakcje dzisiejszego Dnia Przedszkolaka wzbogacił Teatr Bajka ze Starego Sącza przedstawiając teatrzyk pt. „Gucio zaczarowany”. Dzieci poznały perypetie chłopca, który był leniwy, nie chciał się uczyć i ciągle tylko ziewał. Zamieniony przez wróżkę w muchę przekonał się, że każde stworzenie wykonuje swoją pracę. Czar miał prysnąć, gdy Gucio zacznie chętnie pracować. Chłopiec poznał pracę kreta, ptaków, dżdżownic oraz pszczółek. Gucio pod ich wpływem zmienia się i zaczyna pomagać innym. Dzięki temu wróżka przemienia go znowu w chłopca. Przedszkolaki nauczyły się dzisiaj, że pracowitość popłaca, a lenistwo musi być ukarane.