Dzień Matematyki - Turniej Warcabowy

Dzień matematyki został zapoczątkowany przez organizację “World Education Games” w 2007 roku. Od tego czasu był organizowany co roku w każdą pierwszą środę marca. W pierwszych obchodach tego święta wzięło udział 286 tysięcy uczniów z 98 krajów świata. Światowy Dzień Matematyki z każdym rokiem cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W Polsce pierwsze obchody Dnia Matematyki odbyły się 12 marca 2014 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve.

W naszym przedszkolu „Dzień matematyki” obchodziliśmy 10 marca br. Z tej okazji w każdej grupie przygotowano dla dzieci wyjątkowe matematyczne zabawy. Celem takich zajęć było - rozwijanie kompetencji matematycznych, które obejmują zdolność wykorzystywania myślenia i postrzegania matematycznego do rozwiązywania problemów w codziennych sytuacjach; - wspomaganie rozwoju umysłowego i rozwijanie umiejętności matematycznych dzieci.

W grupie „Żabek” dzieci sprawnie przeliczały elementy w zbiorach; rozpoznawały i nazywały kolory; poprawnie stosowały pojęcia: na górze, na dole, w środku; prawidłowo określały położenie zwierząt względem drzewa: wyżej, niżej, obok, za, nad, pod.

Starszaki w grupie „Biedronek” były podzielone na 4 zespoły, w których wykonywały poszczególne zadania: rozwiązywały zadania z treścią; układały i rozwiązywały działania na dodawanie i odejmowanie; rozwiązywały zagadki matematyczne. Wszystkie 4 zespoły wykonały zadania bezbłędnie. Ponadto zadania były przeplatane zabawami ruchowymi: „Wstająca liczba”, „Dydaktyczne wskazówki”, „Palcowe odliczanki” oraz zabawami z wykorzystaniem chusty animacyjnej.

W grupie Krasnoludków dzieci poruszały wykonanymi przez siebie myszkami wg instrukcji – w prawo, w lewo; w małych zespołach, tworzyły rodziny myszek i je przeliczały; układały zwierzęta w odpowiednich zbiorach. Najwięcej radości sprawiła im ułożona przez siebie gra „ściganka”. Bawiły się także otrzymanymi od Pani Dyrektor liczmanami – układały zbiory wg kolorów.

W grupie „Słoneczek” dzieci utrwalały liczenie z wykorzystaniem liczebników porządkowych w zabawie „Matematyczna lokomotywa”. Potrafiły rozwiązać proste działania na dodawanie i odejmowanie. Utrwalały znajomość figur geometrycznych podczas tworzenia „Latającego balonu".

Misiaczki rozwiązywały zagadki o porach roku i przyporządkowywały kolory do obrazków przedstawiających drzewo w różnych porach roku. Układały rytmy z kolorowych parasoli. Potrafiły zobrazować działania matematyczne (dodawanie) wykorzystując kwiaty. Poprawnie przeliczały śnieżynki i układały działania na odejmowanie. Rozwiązywały działania na dodawanie wpisując wynik, który był kodem do stworzenia kolorowego pajaca. Układały  rytmy, przeliczały guziki, określały kolory.

Dzień upłynął w miłej i wesołej atmosferze, a wszystkie grupy poradziły sobie wspaniale z matematycznymi zadaniami! W nagrodę otrzymały od Pani Dyrektor kolorowe liczmany – guziki do wykorzystania w zabawach matematycznych.

10 marca 2021r. na kółku matematycznym "Mali matematycy" został przeprowadzony Turniej Warcabowy z okazji "Dnia Matematyki". Najważniejszym celem turnieju było wyłonienie Mistrza Warcabowego spośród dzieci, które uczęszczają na zajęcia kółka. Mistrzem został Wojtuś z gr. Biedronek, drugie miejsce zajęła Zuzia z gr. Krasnoludków, trzecie miejsce zajęła Liliana z gr. Misiaczków a czwarte miejsce zdobył Miłosz z gr. Krasnoludków. Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy i słodki upominek, a także ufundowane przez Radę Rodziców książeczki "Matematyka dla smyka". Gratulujemy wszystkim dzieciom znajomości zasad gry w warcaby!