Dzień Kredki

20 listopada w naszym przedszkolu  obchodziliśmy Dzień Kredki. Wszystkie przedszkolaki przyszły ubrane w swoim ulubionym kolorze kredki.

Grupa „Krasnoludków” rozpoczęła swój dzień od rozdania naklejek w kształcie kredki i przygotowania dekoracji z wykonanych przez dzieci kolorowanek. Do wspólnych zabaw z kredkami zaprosiła nas duża, różowa „kredka”, która wybierała dzieci do zadań za pomocą wyliczanek. Podobnie jak w grupie „Biedronek” i „Słoneczek”, „Krasnoludki” po wysłuchaniu piosenki „Kolorowe kredki”,  segregowały różne rodzaje kredek, układały je według wielkości. Przeliczały kredki na obrazkach i dopasowywały kartoniki z odpowiednią liczbą kropek. W zabawie ruchowej przy muzyce dzieci musiały odnaleźć, rozmieszczone w sali, obrazki kredki w kolorze odpowiadającym ich naklejkom. Chętne dzieci wzięły udział w zawodach, kto szybciej zatemperuje 2 kredki. „Krasnoludki” podzielone na 4 zespoły wspólnie tworzyły obrazy za pomocą jednego z czterech rodzajów kredek. Wszystkie dzieci z dużym zaangażowaniem współpracowały w rysowaniu kolorowych prac, które połączone razem stworzyły jedną dużą i długą kredkę. Zasłużoną nagrodą było obejrzenie bajki z serii „Zaczarowany ołówek”.  „Słoneczka” również próbowały zastrugać kredkę i użyć ostrużyn do wyklejenia wspólnego dzieła, mieszały kolory tworząc nowe oraz zrobiły kredkowe czapeczki do wspólnej, pamiątkowej fotografii. Natomiast „Biedronki” po wysłuchaniu opowiadania „Bajka o Białej Krainie i czarnoksiężniku Koloruchu”, mieszały kolory podstawowe tak, aby powstały z nich kolory pochodne. Odgadywały zagadki związane z kolorami, odszukiwały swoich barw na chuście animacyjnej. Wiele radości sprawiło im chodzenie z kredką na głowie.   „Misiaczki” oglądały film „ Jedyneczka w fabryce kredek” , dzięki któremu poznały etapy powstawania kredek ołówkowych i świecowych. Po filmie dzieci poszukiwały ukrytych kredek, badały jak powstają kolory pochodne takie jak: pomarańczowy, zielony, różowy, fioletowy i brązowy. „ Misiaczki” samodzielnie wykonały kolorowe kredki wykorzystując surowiec wtórny- rolki. Wspólny taniec do piosenki „ Kolorowe kredki” zakończył miło spędzony czas.  Dzieci z grupy "Żabek"  układały puzzle przedstawiające kredki; segregowały kredki wg wielkości - duża – mała; dopasowywały kolor kredki do swojego ubrania, biorąc udział w zabawie "Mieszkańcy - dzieci i ich domy - kredki"; śpiewały piosenkę pt. "Kolorowe kredki"; wylepiały plasteliną brakujące elementy kredki. Za świetne wykonanie zadań otrzymały dyplomy i naklejki z okazji "Dnia Kredki".

Przedszkolaki aktywnie brały udział we wszystkich zabawach. Ten wesoły Dzień Kredki uważamy za udany.